Parimad videolood Saarte Häälele 2023. aastal

01.01.2024 / Siim Metsmaa

Teen 13 minutiga kokkuvõtte 2023. aasta 35-st põnevamast videoloost, mille olen teinud Saaremaa kohalikule ajalehele Saarte Hääl.

Esimene lugu sündis kohe 1. jaanuari südaööl. Pikka aega traditsiooniks olnud suurt ilutulestiku Kuressaares aastavahetusel ei toimunud, selle asemel toodi kesklinna suur lava ja rahvas sai nautida alati lahedat ansamblit Onud, tantsides end mõnusalt soojaks ja rõõmsaks. Minu arvates oli sellel ööl melu kesklinnas oluliselt rohkem kui rakette lastes.

Jaanuaris tegin lugu ühe Eesti vast kõige kuulsama sõudepaadi Kasse 30nda juubeli kohta. Ettevõtte omanik Fred Keert rääkis Kasse paatide eduloost minule pikalt. Tänapäeval on pea igas väikesadamas mõni tuttava kollase servaga kasse paat.

Loomade ja lindudega juhtumised on alati lahedad nunnulood. Märtsi alguses sattusin kuulma põnevat lugu, kuidas Kuressaare küljeall elav Allan leidis oma maja korstnast kodukaku. Tahmane lind sai korstnast päästetud, toidetud ja kui ta oli veidi kosunud, siis sai kakk taas oma tegemisi toimetama minna. Hiljem kuulsin veel, et toosama kakk elab jätkuvalt Allani maja lähistel edasi.

Märtsis toimusid riigikogu valimised ja siis külastasin Saare- ja Muhumaal erinevaid valimisjaoskondi. Rääkisin inimestega juttu ja uurisin, millised on nende valikud ja miks need valikud just on sellised. Kes veel eim tea, siis valimised võitis Reformierakond.

Märtsis sattusin veel tegema võrdlemisi kuriooset, aga samas ka tõsist lugu Nasvale, kus käib tippajal särge püüdmas tohutu hulk inimesi. Kui seal aga ringi vaadata, ei paistnud nähan mitte ühtegi prügikasti, ning ainuke vee ääres seisev peldik oli aastaid puhastamata ja nägi päris ropp välja. Toona jäi kaamera ette ka üks äärmiselt arukas väike kalapüüdja … olgu teadmiseks, et vaid paar päeva peale selle videoo avaldamist tekkisid populaarsesse kalapüügi kohta prügikastid ja korda tehti ka nukras seisus peldik.

Märtsi viimasel päeval käisin Kuressaare spordikeskuses toimunud koolitusel , kus jagati meretarkust 315 Saaremaa koolinoorele. Õpiti kõike olulist, kuidas kanda päästevesti, kuidas end jääaugust välja aidata jne. Lisaks teoreetilisele osale, toimus koolitusel ka praktiline osa, kus sai kõike varem õpitut reaalselt vees järele proovida.

Aprilli alguses toimus Saarekoll 2023 ehk “Meeletu Maasturite Jõukatsumine”. Võistlus toimus kokku kahel päeval. Esimene päev sisaldas nö öökatseid ehk sõitu pimeduses. Enne starti tehti masinatele veel viimaseid ettevalmistusi. Võistluse teine päev viis sõitjaid erinevatele kiiruskatsetele, mis vähemalt minu jaoks tundusid nii tehnikale kui ka meestele äärmiselt keerulised.

Aprillis kohtusin Brooklynis sündinud DJ, produtsent, basskitarrist ning plaadifirma Ohm Resistance omanik ja asutaja Kurt Gluckiga, kes on viimased kolm aastat elanud Saaremaal, loonud siin pere ega taha siit enam kuskile mujale minna. Kurt ehitas Kuressaarde tipptasemel helistuudio, kus täna toimuvad juba suuremad ja väiksemad projektid. Värske stuudio kannab nime Piimakas, mis veidi vihjab ka selle asukohale.

Mais toimus Kuressaares Drooniralli – tegemist oli Eesti meistrivõistluste 2. etapiga. Võistlusmasinateks 5″ propelleritega droonid, mis lendavad sirgetel lõikudel kuni 200 km/h. Droonivõistlustel ehitavad kõik võistlejad oma lennumasinad ise ja neid juhitakse puldiga ning lendamiseks kasutatakse spetsiaalseid ekraanidega prille, et näha oma drooni asukohta.

Mais toimus ka kohalike auto- ja tsiklientusiastide grupi Saare Hobisõidukid 5. sünnipäev. Pidupäeva peeti koostöös Rebel Motoga, kelle tordile pandi samuti 5 küünalt. Kohal oli Saaremaa hobisõidukite koorekiht, mis meelitas masinaid uudistama ka suure hulga fänne ning huvilisi.

Juunis pakiti Mustjala päevakeskuses kokku unikaalne kontsertklaver ja saadeti teele Holdre mõisa klaverimuuseumi poole, kus pill sai ekspositsioonis väärika koha. Tegu on teise Eestis valmistatud kontserttiibklaveriga, mis valmis 1950. aastal Estonia teatri tarbeks. Aasta varem sai samasuguse pilli Eesti Raadio. Mõlemad instrumendid ehitas kuulus klaverimeister Ernst Hiis.

Jaanipäeva paiku tegin hoogsa videoreportaaži mööda erinevaid Saaremaa jaanitulesid jaanitulesid. Sattusin Suur-Randverre, Kärlale, Metskülla ja Saklasse.

Juulis toimus Kuressaare skatepargis taas üle pika aja ekstreemspordivõistlus, kus võtsid üksteisest mõõtu tõukeratturid ja rulatajad. Iga võistleja pidi 1 minuti jooksul näitama oma parimaid oskusi, et jõuda edasi järgmisesse vooru. Lisaks astusid üles Saaremaa kohalikud räpparid, Eesti parim freestyle räppar Krick ja tema biidimeister Skidoo. Tantsuetteaste tegid Semiiri tüdrukud ning peaesineja oli samuti kohaliku taustaga räppar Beebilõust.

Juulis tegin ka pikema videoreportaaži Avatud talude päeval. Külastasin paljusid Saaremaa talusid, millest rahvarohkemad olid kindlasti Saaremaa loomaaed ja Pajuvärava talu. Et loomad on ju alati need tegelased, kes lastelelegi kõige rohkem rõõmu pakuvad. Kokku avasid oma talude väravad Saare- ja Muhumaal 31 majapidamist.

Juulis sattusin veel noorte merendushuvilistega kalale. Nasval oli käimas noortelaager, mis tõstis lastel huvi kaluriameti ja hobikalapüügi vastu. Kolme päeva jooksul omandati teadmisi mereohutusest ja õpiti tundma erinevaid kalu ning püügitehnikaid.
Ma usun, et selle suure haugi nägemine oli kindlasti laste jaoks üks laagri tipphetkedest.

Septembris tegin videolugu Virtsu koolilastest, kes hakkasid koolis käima üle väina Muhu saarel. Põhjus selles, et Virtsu kool pandi kinni ja Lihula kooli lapsed minna ei tahtnud. Nii peavadki koolijütsid nüüdsest varem ärkama, et mitte praamist maha jääda. Samas lastele Muhu põhikool paistis esimestel päevadel juba väga meeldivat.

Septembris tegin ka traditsioonilise suure videoreportaaži Kuressaare tänavapiknikult. Tahtsin teada, mida inimesed on head ja paremat laudadele pannud. Kuressaare kraanivesi on sellel aastal olnud hell teema ja veest ei saadud üle ka naljaga pooleks piknikul.

Septembri lõpus toimus Kaitseliidu Saaremaa malevas Saaremaal, Muhumaal ja Hiiumaal reservõppekogunemine Ussisõnad. Õppusel osalesid maakaitseüksuse sõjaaja ametikohtadele määratud reservväelased. Käisin filmimas õppuseks ettevalmistusi ning viimasel päeval uurisin ka seda, kuidas on osalejad õppusega rahule jäänud.

Oktoobris sattusin kaameraga doonoripäevadele. Verekeskus on alati saarlasi kiitnud kui tublisid vereloovutajaid. Sain vaatajatele kogu protseduurist edasi anda hea ülevaate. Loodan, et nii mõnigi doonor on nüüd Saaremaale juurde lisandnud. Ise ma olen käinud verd loovutamas kümmekond korda.

Oktoobris oli elevust tekitav päev ka Saaremaa muuseumi töötajatele, kes toimetavad Kuressaare linnuses. Nimelt jõudsid kohale nende uued töörõivad ja selle puhul tehti kohe ka riiete selga proovimise päev, koos fotosessiooniga. Inimesed ise arvasid oma uued riided olema väga head ja just sellistes kostüümides hakkamegi meie muuseumitöötajaid linnuses nägema.

Oktoobris õnnestus mul teha veel üks nunnulugu, nimelt Laimjala kool alustas juba septembris õuesõppeprojektiga “Igale koolilapsele oma kana!” Tänaseks on olukord selline, et koolis on kanu isegi rohkem kui õpilasi.

Oktoobris sai stardi juba 50. Saaremaa kolme päeva jooks, mis sellel korral tõi stardijoonele rohkem kui 1200 võistlejat. Oma videoloos uurisin osalejatelt ja korraldajatelt, miks on Saaremaa jooksusündmus niivõrd populaarne, et siia tullakse igal aastal ikka ja jälle suurte rahvamassidena tagasi.

Oktoobris sattusin filmima ka Saaremaa Gümnaasiumi kõige esimese revüüetenduse Pärandatud Elu peaproovi. Etendus oli küll möödunud aastal juba lavalaudadelt läbi käinud, kuid nüüd tuldi lisaetendusteks uuesti kokku. Noored ise ütlevad, et revüü on sündmus, mis muudab nad väga ühtseks ja kokkuhoidvaks.

Oktoobris tähistas Kadi Raadio on oma 31. sünnipäeva ja sel puhul kutsusime raadio hommikuprogrammidesse külla oma vanu aegu meenutama endised kadi töötajad. Külla tulid Urmas Rämmal, Priit Jõgi, Gunnar Siiner, Vaido Pannel ja Kadri Häng.

Oktoobri lõpus tegin videolugu Eesti parima naistriatleet Kaidi Kiviojaga, kes oli tulnud Saaremaale treenima ja aktiivset puhkust veetma. Lisaks oli Kaidil plaan tutvustada triatloni spordiala nii suurtele kui ka väikestele huvilistele.

Novembris tegin lugu sellest, kuidas igal neljapäeval saavad Pritsumaja Grill&Bar pubis kokku dartsi ehk noolemängu huvilised, et maha pidada järjekordne võistlusõhtu. Käisin kohapeal uurimas, mis mäng see darts ehk noolemäng üldse on ja kuidas seda mängitakse. Kohapeal selgus, et mänguõhtutega oodatakse liituma ka uusi huvilisi ja olgu teadmiseks, et nüüdsest toimuvad dartsiõhtud hoopis kolmapäeviti.

Novembri lõpus võeti Astes maha tänavune Kuressaare linna jõulukuusk. Varem olen teinud lugusid kuuse paigaldamisest kesklinna, aga mitte kunagi ei ole ma olnud just selle esimese etapi juures, kui puu maha võetakse. Kuuse annetasid valla esinduspuuks Kätlin Kaasik ja Mihkel Õigemeel, kes olid lahkesti nõus kuuse kinkima, et selle ilust saaksid osa kõik saarlased ja saare külalised.

Novembris käisin filmimas ühte väga lahedat uut treeningustuudiot, milleks oli RõõmuStuudio, kus pakutakse huvilistele jumpingu treeningut. Jumping ehk hüppamise trenn batuutidel on väga intensiivne treening, mis viib nii pulsi kui ka tuju lakke. Treener Ragna sõnul toodabki jumping õnnehormoone.

Novembris pakkus väga paljudele saarlastele rõõmu ka see, et taasavati renoveeritud Kuressaare Suursild, mis näeb kaunim välja kui kunagi varem. Sild avati õhtupimeduses väga pidulikult ja kaunilt valgustatud sild on täna silmale äärmiselt ilus vaadata ehk tegemist on nüüd tõelise Kuressaare vaatamisväärsusega.

Detsembris sattusin järjekordsele sõjalisele õppusele, ees ootas Kaitseliidu Lääne maakaitseringonna suurõppus Orkaan. Lisaks osalejate muljetele, tegin ülevaate ka tänapäevasest sõduri toidupakist, mis sisaldab kõike vajalikku, et sõduri kõht oleks täis ja meel hea.

Detsembris tegin videolugu Toidupanga toidukogumispäevadest. Vabatahtlikud tundsid jõuluaja üle suurt rõõmu, kuna see aeg muudab ka annetajad alati lahkemaks ja toitu koguneb rohkem. Piilusin ka annetuste korvi, et saada teada, millised on head ja millised võibolla mitte nii head tooted, mida toidupanga annetuste korvi panna.

Detsembris avati Leisis asuvas Melsase majas ja hoovis avati imeilus “Melsase maaelu võlumaa”. Kohapeal óli palju põnevat uudistamist nii suurtele kui ka väikestele. Sai põhus hullata, loomi vaadata, aardeid otsida ja põnevaid tubasid külastada.

Detsembris ärkasid arhailises Mihkli talumiljöös ellu meie põlised jõulutraditsioonid ja -maagia. Käisin vaatamas, mida põnevat jõulude ajal Mihkli talumuuseumis talumuuseumis tehakse. Lastele oli seal väga palju põnevat uudistamist. Nägi loomi, sai saaniga sõita, suitsusaunas saunavaimuga juttu puhuda, rauda taguda, makki ehk tanguvorsti teha ja vanu traditsioonilisi jõuluseid jõukatsumisi proovida.

Detsembris tegin videoloo kunagisest presidendi ametiautost, milleks oli 1992 aasta volvo 960. Täna on auto värskeks omanikuks saanud Muhus toimetav autokollektsionäär Tõnis Hinnosaar, kes plaanib ajaloolise volvo täielikult taastada. Antud volvo on kunagine Rootsi riigi kingitus Eestile. Loodetavasti saan teha kunagi autost ka jätkuloo, kui see on klantsiks löödud.

Aasta lõpetasin traditsioonilise suure jõuluküsitlusega. Kui varasemalt olen otsinud saarlaste lemmikuid jõululaule ja jõulufilme, siis sellelgi aastal käisin Kuressaare jõuluturul ja uurisin, millised on saarlaste lemmikud jõulukingid ja millised kingid võibolla ei ole nii väga head. Suure maraton küsitluse jooksul jäi kaamera ette 52 intervjueeritavat.

See oli kiire ülevaade 2023nda aasta põnevamatest videolugudest, saame näha, mida toob kaasa aasta 2024. Ole tublid!

Kommentaarid

Telli uudiskiri ja annan e-maili teel märku, kui midagi uut siia postitan.